Özel Günler

Anneler Gününde Ne Alınır, Anneler Günü Kapitalizmin Tuzağı Mı?

Anneler günü ne zaman sorusu her yıl sorduğumuz yegane sorudur. Anneler Günü her yıl Mayıs aynın 2. Pazar günü kutlanıyor. Her yıl Mayıs’ın ikinci pazarı annelerimize sevgimizi ve minnetimizi çeşitli hediyelerle göstermemiz bekleniyor. Annesi vefat eden insanların gözünü yaşla dolduran, annesi hayatta olup da televizyonda ve sosyal medyada gördüğü pahalı hediyeleri alamayacak olan insanlarınsa kalbi sızlıyor.

Tüm bunlar olurken özel günlerin kapitalizmin tuzağı olarak görüp anneler gününü, babalar gününü, sevgililer gününü, yılbaşını kutlamayabilirsiniz. Burada anneler gününün tarihinden, nasıl başladığından bahsetmeyeceğim bu bilgileri bulabileceğiniz bir çok blog yazısı olduğundan eminim.
Şimdi biraz konuşcam ve önemli olan şeylerden bahsedicem. Anneler günü hediyesi ne almalıyız ya da nasıl bir jest yaparızın yanında ne almamalıyız, ne yapmamalıyızı da anlatacağım. Kulak verin, hadi başlayalım.

Öncelikle anneler günü kapitalizmin tuzağı olmasa bile zamanla bu şekilde evrilmiş olabilir. Buna kesin bir cevap vermem mümkün değil, yine de kendi bakış açımıza karar verebiliriz. Anneler günü kapitalizmin tuzağı değil de onu mutlu ettiğiniz diğer günlerden tek farkı tüm dünyada sadece ona ait bir gün olarak düşünün. Kredi kartı limitlerinizi zorlamadan küçük bir jest yapmak isterseniz de kimse size engel olmayacaktır.

Anneler Gününü Kutlamak Zorunda Mıyım?

Öncelikle hiçbir şey yapmak zorunda olmadığımız konusunda anlaşalım. Günümüzde her türlü medya kanalında maalesef gerçeklikten uzak çok büyük kutlamalar, samimiyetsiz yakınlıklar, reklam üzerine kurulmuş hayatlar görüyoruz. Bu da kendi hayatımızda bizi olduğumuzdan daha mutsuz insanlar olmaya itiyor. Ben ebeveynliği hiçbir zaman kutsal olarak görmedim. Biz gençler saygı ve sevgi görebilmek için nasıl çabalıyorsak ebeveynlerin de bizim saygı ve sevgimize layık olduklarını kanıtlamaları gerektiğini düşünüyorum.
Düşüncelerimin kültürümüzde radikal olduğunu anlayabiliyorum fakat biraz gerçeklerden konuşalım, hiçbirimiz dünyaya gelmeyi seçmedik.

Anneler Gününü kutlamak, hediye almak veya anneniz için bir jest yapmak isterseniz bu normaldir. Eğer anneler gününü kutlamak istemezseniz bu da çok normaldir herhangi bir baskı hissetmemelisiniz.

Anneler Günü Hediyesi Nasıl Seçilir?

Dünya Anneler Günü için annenize bir hediye almak her yıl biraz daha zorlaşır. Daha önce aldığımız bir hediyeyi almak istemeyiz, hediyemiz çok basit olun da istemeyiz. Size anneler günü için ne alınır ve ne alınmaz bunlardan bahsedeceğim. Önceliği anneler gününde almamanız gereken ürünlere vereceğim, ne almamanız gerektiğine karar verdikten sonra seçeceğiniz hediyeye daha rahat karar verebileceğinizi düşünüyorum.

Anneler Gününde Ne Almamalıyız?

Televizyon reklamları ve çeşiti markalar yıllarca bizi anneler gününde küçük mutfak aletleri, elektrik süpürgesi gibi aslında annemize değil de eve hediye almaya yönlendirdi. Annenize kendini aşçı veya temizlik robotu gibi hissedeceği hediyeler almamalısınız. Daha spesifik olmak için uzak durmanız gereken birkaç hediye olmayan hediyeyi aşağıda sıralıyorum.

 • Ütü
 • Mutfak robotu (Evdeki robotun eski veya bozulmuş olması önemli değil.)
 • Saç kurutma makinesi (Evde zaten olması gereken bir şeydir.)
 • Elektrik süpürgesi (Robot süpürge almanız annenize kendini özel hissettirmeyecek, bu da ev hediyesidir.)
 • Halı
 • Nevresim takımı
 • Havlu
 • Borcam, saklama kabı
 • Bulaşık makinesi

Anneler Günü Hediyesi Olarak Alabileceklerimiz

Öncelikle hediyeler kişiseldir, yani aldığımız hediyenin annenize kendini özel hissettireceğini ya da mutlu edeceğini bilmelisiniz. Bir başkasının seçtiği hediye annenizi mutlu etmeyebilir. Anneler günü hediyesi seçerken özellikle annenizin sevdiği şeyleri ve hobilerini düşünebilirsiniz.

Bence alınan en güzel hediye her zaman istenildiği halde öncelik verilmeyen şeylerdir. Örneğin anneniz boyama yapmayı seviyor diyelim. Fakat boya malzemeleri almak önceliği olmadı, bunlar annenize mükemmel bir hediye olacaktır. Öte yandan boyama yapmaya ilgisi olamayan bir anne için dünyanın en kötü hediyesi olacaktır.

En anlamlı hediyelere gelecek olursak deneyimler ve unutulmaz hatıralar diyebiliriz. Annenize daha önce yaşamadığı bir deneyim hediye edebilirsiniz. Örneğin anneniz örgü örmeyi seviyorsa 2 günlük örgü kampı hediye edebilirsiniz. (Bana para vermiş olsalardı hafta sonu yazlık beldelerde yapılan örgü kamplarından bahsedebilirdim.)
Birlikte geçireceğiniz bir günde edineceğiniz güzel hatıralar ise bir diğer anlamlı değiye olacaktır. Bütün bir günü annenize ayırıp birlikte gülüp eğlendiğiniz bir gün verebileceğiniz en güzel hediyelerden olacaktır.

 • Deneyim (İlgi alanına yönelik kamplar, workshoplar, kurslar vb.)
 • Tatil (Eğer maddi imkanınız varsa bir hafta sonu kaçamağı güzel bir hediye olacaktır.)
 • Hobilerine yönelik hediyeler (Seramik obje yapma seti, boyama setleri, teraryum yapma seti vb.)
 • Fotoğraf albümü (Küçüklüğümüzden beri değerli anları ölümsüzleştiren annelerimiz için bu sefer biz albüm hazırlayabiliriz.
 • Saksı çiçeği (Evet klasik olduğunun farkındayım ama anneniz çiçek bakmayı seviyorsa her baktığında sizi hatırladığı güzel bir çiçek güzel bir hediye olacaktır.)
 • Sizin yaptığınız bir yemek (Annelerimiz biz dünyaya geldiğimizden beri bizi besledi, sıra bizde.)
 • Ailece etkinlik (Anneler günü hediyesi olarak bir anneyi tüm ailenin bir arada eğlendiğini görmekten daha çok ne mutlu eder bilmiyorum.)
 • El yapımı hediye (Kendi ellerinizle yaptığınız, üzerine düşünüp emek verdiğiniz hediyeden güzeli olabilir mi?)

En önemlisi, ne alırsanız alın anlamlı ve güzel bir not yazmayı unutmayın.

Anneler günü hediyesi ne almalısınız ve ne almamalısınız olabildiğince özetlemeye çalıştım. Her bütçeye yönelik tavsiye vermeye çalıştım, umarım işinize yarar. Unuttuğumu düşündüğünüz veya eklemek istediğiniz bir şeyler varsa yorumlarda buluşalım. Son olarak sevgi dolu tüm annelere Candan Erçetin’den Annem‘i armağan ederek yazımı bitiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir